Hafızanızı Güçlendiren Öneriler

Yapılan bilimsel araştırmalara göre hafıza geliştirmenin mümkün olduğu fakat tek yöntemle gerçekleşmediği ortaya konuldu.

Memorial Hizmet Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uz. Dr. Özgül Esen Öre, hafıza geliştirme ile ilgili şu ipuçlarını önerdi: “Kişinin hafızanın sahip olduğu kapasiteyi tam anlamı ile kullanabilmesi için her şeyden önce beynin ve vücudun sağlıklı olması gerekmektedir. Yani beyinde yapısal olarak bir sorun olmaması, ayrıca hafızayı dolaylı olarak etkileyecek kronik bir hastalığın bulunmaması gerekmektedir. Bazı hastalarda meydana gelen hafıza kaybının, B1, B12 vitaminleri ve folik asit eksikliklerinden kaynaklandığı bilinmektedir. Anıları zihinde tutmak ve gerektiğinde ister parça parça ister bütün halinde “geri çağırma” olarak tanımlanabilen hafıza, sanıldığı gibi yaşa bağlı olarak yavaş yavaş yok olan bir olgu değildir. Yapılan araştırmalar sonucu, doğru yöntemler kullanılarak beynin doğru bağlantıları her yaşta harekete geçirilebildiğini öne çıkarmaktadır. Sürekli yeni şeyler öğrenme gayreti ve değişik konularla uğraşma, beyin fonksiyonlarının sağlığı ve sürekliliği açısından son derece önemlidir. Bu şekilde davranan insanlar daha geç yaşlanır. Beyni sağlıklı tutmak için hücreler arasındaki iletişimi devamlı Canlı tutmak, başka bir ifade ile beyni çalıştırmak gereklidir.Genç yaşta beyin sporları ile uğraşan kişiler yaşlandıklarında da bu yeteneklerini daha uzun süre koruyabilmektedirler. İşte hafızayı güçlendirmek için uygulanabilecek teknikler;

''Düzenli Uyuyun ve Stresten Uzak Durun''

Uykunuz düzenli olduğu sürece öğrenmeyi kolaylaştırır ve belleği de güçlendirmektedir. Stres konsantrasyon bozukluğuna yol açar ve böylece hafızayı zayıflatmaktadır. Düzenli uyku ve huzurlu bir yaşam hafızanın güçlenmesinde büyük rol oynar.

''Fazla Alkol Tüketiminden Kaçının''

Aşırı alkol alma hem hafızayı zayıflattığı gibi vücuda da çok zararı vardır. Gençlerde daha 20'li yaşlarına gelmeden, önemli hafıza bozuklukları gözlendiği belirtildi.

''Balık, Çilek ve Yaban Mersini Tüketin''

Uzmanlar, bunama ve Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için, balık tüketimini önermektedir. Hafıza ve konsantrasyon gibi fonksiyonları geliştirmektedir. Haftada en az 2 kez balık tüketimi, K vitamininden zengin ıspanak, kuşkonmaz ve brokoli gibi sebzeler beyin gücünü artırarak hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir. Yaban mersini ve çilek gibi besinlerinde antioksidan bakımından zengin olduğu ve beynin korunmasında yardımcı olmaktadır.

''Egzersizler Yaparak Hafızanızı Güçlendirin''

  • Ezberleme teknikleri hafızayı korumaktadır. Telefon numarası gibi uzun rakamlardan oluşan verileri parça parça ezberlemek hafızayı güçlendirmede etkilidir. 
  • Ezberlediğiniz kelimeyi gün içerisinde tekrarlayın ve bu işlemi ileriki günlerde de uygulayın. Bir ay bu şekilde arada sırada tekrarlanan kelime hafızanıza kazınacaktır.
  • Öğrenmek istediğiniz materyali inceleyin ve konuyu gözden geçirin.
  • Konu ile ilgili soru hazırlayıp sonrasında hazırlanan soruları cevap ararcasına okuyarak zekanızı geliştirmeye çalışın.
  • Oyun ve dergilerdeki zeka oyunlarını oynamak için fırsat oluşturun. Beyin jimnastiği yaparak hafızanızı kuvvetlendirmek önemli etkendir.
  • Bir şeyi öğrenirken el hareketleri kullanmak beynin anımsama yapmasında kolaylık sağlamaktadır.
  • Okumak ve okunan kitabı tartışmak hafızayı güçlendiriyor. Beyindeki düşünmeden sorumlu bölgeyi güçlendirmek için okunan şeyin tercüme edilmesi de etkili olmaktadır.
  • Sürekli yeni birşeyler öğrenmeye çalışmak ve şarkı sözlerini ezberlemek beyne ciddi anlamda yardımcı olmaktadır.
  • Aerobic egzersizleri beyin sağlığı açısından çok önemlidir. Dolaşımı hızlandırır ve oksijen ve besinlerin beyne akışını arttırmaktadır. 
Güçlü bir hafıza iş ve sosyal yaşamı kolaylaştırmada önemli etkendir. Basit önlemler sayesinde uzun yıllar sağlıklı ve güçlü bir hafızaya sahip olmak mümkün.

ZTV size en doğru cevabı verir

Öğrenci misin? Dersler, ödevler, projeler hepsinin altında ezilirken bir de sınavlara mı hazırlanmaya çalışıyorsun? O zaman doğru yerdesin. Türkiye'nin dört bir yanında KPSS, YGS-LYS, DGS, PMYO ve Açık İlköğretim, Açık Lise sınavlarına hazırlanan öğrenciler, yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfredatında yer alan tüm dersleri, soru çözümleri ile birlikte ZTV eğitim sitemiz olan www.ztv.com.tr'den izleyerek eksikliklerini gideriyor. Sınavları ve dersleri 7/24 izleyip, deneme sınavlarına hazırlanabilirsiniz. Eğitimin adresi www.ztv.com.tr   her zaman yanınızda...

Milli Eğitim Bakanlığı